Zima, doba ledvin a močového ústrojí

Zima podle čínské medicíny začíná 21.12., pojí se s energií vody a chladu, mobilizuje naše síly a upevňuje vůli. Nejaktivnější orgány zimy - ledviny a močový měchýř jsou spojeny se strachem a instinktem přežití, pevností a odolností. Jejich oslabení se projevuje apatií a bezmocností, přílišná energie naopak přehnanou aktivitou až workoholismem.

Toxiny na ledvinách a močovém ústrojí se mohou projevovat bolestmi v bederní krajině, častým močením, sexuálními poruchami, nekvalitními vlasy, šedivěním, ale i potížemi se sluchem jdoucími až k hluchotě, točením hlavy a jinými problémy.

Ledviny z pohledu čínské medicíny kontrolují pohlavní orgány a močový měchýř, řídí metabolismus vody a podílejí se na vytváření kostní dřeně, tím zpevňují kosti. Mají vliv na zahřívání organismu.Jsou centrem vůle a motivace, zodpovídají za kvalitu dlouhodobé paměti. Vnějším otvorem ledvin jsou uši a jejich emocí je strach. Oslabení ledvin souvisí nejčastěji se stresem a s dlouhodobým přepracováním. Na stresované tkáni se vytvoří ložiska … a více o ložiscích.